لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

طراحی و بازسازی نما ساختمان به ‌عنوان یکی از مهم ‌ترین بخش ‌های طراحی ساختمان ‌ها، بهبود زیبایی، عملکرد و ارزش ساختمان را به ‌همراه دارد. طراحی نمای ساختمان همچنین می‌ تواند به ‌عنوان یک ابزار مهم برای به نمایش گذاشتن ساختمان و نشان ‌دادن ویژگی‌ ها و ساختار ساختمان استفاده شود. در حالی‌ که توجه به طراحی نمای ساختمان معمولاً در پروژه‌ های بزرگ و تجاری بیشتر مورد توجه است اما این مسئله برای ساختمان‌ های مسکونی و کوچک نیز ارزش دارد. در این مقاله مجموعه دژار به بررسی نکات مهم در طراحی و بازسازی نمای ساختمان خواهد پرداخت.

 دلایل بازسازی نمای ساختمان

 دلایل بازسازی نما ساختمان

نمای ساختمان‌ ها به دلایل زیر می بایست مورد بازسازی قرار بگیرد:

 • جلوگیری از فرسایش: نمای ساختمان ‌ها به ‌مرور زمان دچار فرسایش شده و نیازمند بازسازی می ‌باشند تا جلوی فرسایش بیشتر آن ‌ها گرفته شود.
 • بهبود انرژی: بازسازی نمای ساختمان‌ ها می ‌تواند به بهبود انرژی ساختمان‌ ها کمک کند. با نصب مواد عایق حرارتی در نمای ساختمان، می‌ توان مصرف انرژی در ساختمان را به میزان قابل ‌توجهی کاهش داد.
 • تغییر استایل یا ظاهر: بعضی از صاحبان املاک و ساختمان ‌ها می ‌خواهند نمای ساختمان خود را به دلیل زیبا سازی یا افزایش ارزش و اعتبار جهت فروش تغییر دهند.
 • افزایش ارزش ساختمان: بازسازی نمای ساختمان می ‌تواند ارزش ساختمان را افزایش دهد. هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفیت مصرفی.

 اهمیت طراحی در بازسازی نمای ساختمان

 اهمیت طراحی در بازسازی نما ساختمان

طراحی در بازسازی نمای ساختمان بسیار مهم می‌ باشد زیرا این کار باعث می‌ شود تا نمای ساختمان به‌ روز شده و مدرن شود. طراحی صحیح در بازسازی نمای ساختمان می‌ تواند به دو صورت تأثیر مثبت بگذارد. اول این‌ که باعث می ‌شود نمای ساختمان بارزتر و جذاب‌ تر شود و به ‌همین دلیل ساکنین استفاده بهتری از آن خواهند داشت و دومی که باعث می‌ شود مصرف انرژی کم‌تر شده و در نتیجه کاهش هزینه‌ های ساختمانی را برای ساکنان به ‌همراه خواهد داشت. در کل اهمیت طراحی در بازسازی نمای ساختمان بسیار بالا بوده و باید با توجه به نیاز های ساکنین، شرایط اقتصادی و غیره طراحی و  با دقت بالایی صورت پذیرد.

 اهمیت بازسازی نمای ساختمان

 اهمیت بازسازی نما ساختمان

بازسازی نمای ساختمان به‌ معنای بهبود و تغییر شکل ظاهری ساختمان است که این کار به دلایل مختلفی مانند افزایش ارزش ساختمان، بهبود کیفیت زندگی ساکنان، به سازی محیط شهری و غیره انجام می ‌شود. به‌ طور کلی اهمیت بازسازی نمای ساختمان را می‌ توان در مواردی چون؛ افزایش ارزش ساختمان، بهبود کیفیت زندگی ساکنان، بهسازی محیط شهری، افزایش بهره ‌وری انرژی و حفظ ارزش‌ های تاریخی و فرهنگی اشاره کرد.

بازسازی نمای ساختمان بسیار مهم است زیرا نمای ساختمان اولین چیزی است که بازدید کننده ‌ها و ساکنین در مورد ساختمان مشاهده می ‌کنند. نمای ساختمان می‌ تواند اثر بسیار قوی در جذب مشتریان و جلب توجه کردن داشته باشد. بنابراین بازسازی نمای ساختمان می ‌تواند به بهبود تصویر و شهرت ساختمان کمک کرده و باعث افزایش ارزش آن نیز گردد. همچنین بازسازی نمای ساختمان می‌ تواند به بهبود کیفیت و ایمنی ساختمان کمک کند، بهبود عملکرد ساختمان و کاهش هزینه‌ های نگه‌داری و تعمیر در طولانی‌ مدت نیز از جمله مواردی است که در خصوص اهمیت بازسازی نمای ساختمان مطرح می ‌شود. بازسازی نمای ساختمان می‌ تواند به کاهش مصرف انرژی و حفظ محیط زیست نیز کمک‌ کننده باشد.

 نکاتی که در طراحی نمای ساختمان باید رعایت شود

 نکاتی که در طراحی نما ساختمان باید رعایت شود

به ‌طور کلی ده نکته اساسی در طراحی نمای ساختمان وجود دارد که می ‌بایست قبل‌ از طراحی در خصوص آن‌ ها تفکر و تأمل شود. این موارد در ادامه شرح داده شده ‌است.

 • توجه به فضای اطراف ساختمان و سازگاری با محیط ‌زیست.
 • مراعات اصول و قوانین شهر سازی و ساختمانی.
 • استفاده از مواد و رنگ‌ های مناسب جهت کاهش هزینه‌ های انرژی و حرارتی.
 • توجه به نیاز های عمومی و ایجاد فضا های اجتماعی مناسب.
 • استفاده از طرح‌ های نوین و مدرن در طراحی نما.
 • توجه به ایمنی و احتیاط در ترکیب و استفاده از مواد ساختمانی.
 • استفاده از نور پردازی مناسب برای تأکید بر شکل و حجم ساختمان.
 • توجه به تعادل بین اصالت و تجدید نظر در طرح نما.
 • توجه به نیاز های کاربران ساختمان و تجهیزات فنی مناسب.
 • ایجاد ارتباط بین نما و قابلیت استفاده و کارکرد ساختمان.

با هزینه های بازسازی خانه در سال 1402 بیشتر آشنا شوید

 نکاتی که در باز سازی نمای ساختمان باید رعایت شود

 نکاتی که در باز سازی نما ساختمان باید رعایت شود

بازسازی یکی از اتفاقاتی است که بر روی هر ساختمان ممکن است رخ دهد و آن ‌هم بازسازی نما. بنابراین برای این‌ که ما بتوانیم بازسازی نمایی فوق ‌العاده را انجام دهیم می ‌بایست نکاتی را مد نظر قرار دهیم که در ادامه آن ‌ها را معرفی می ‌کنیم.

 • بررسی و تعمیرات سیستم ‌های ساختمانی مانند سیستم‌ های الکتریکی، گاز، آب و فاضلاب و سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی.
 • بررسی و تعمیرات نمای ساختمان، از جمله سطوح دیوار ها، پوشش‌ ها، پنجره ‌ها و درب‌ ها.
 • انتخاب مواد و روش‌ های بازسازی مناسب برای نمای ساختمان، بر اساس کیفیت، هزینه و ظاهری که می ‌خواهید به آن ببخشید.
 • رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از لباس ‌های محافظ، تجهیزات ایمنی و ابزار های بازسازی مناسب.
 • رعایت قوانین و مقررات مربوط به بازسازی ساختمان و دریافت مجوز های لازم از مراجع ذی‌ صلاح.
 • هماهنگی با متخصصان معماری و مهندسی برای انتخاب روش‌ های مناسب و برنامه‌ ریزی ‌های صحیح برای بازسازی نمای ساختمان.

باز سازی نما ساختمان در شهر ری

 

 انواع سبک های طراحی و بازسازی نمای ساختمان

 انواع سبک های طراحی و بازسازی نما ساختمان

در صنعت ساختمان ‌سازی، ۱۴ سبک طراحی نمای ساختمان وجود دارد که هر یک از این سبک‌ ها دارای ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد می ‌باشند. بنابراین انتخاب سبک طراحی نما به ‌عنوان اولین مرحله در طراحی نمای ساختمان بسیار حائز اهمیت می ‌باشد.

در این ‌راستا شما با توجه به سبک ‌های موجود برای طراحی نما می توانید نکاتی را بیابید که می توان به: نوع متریال و مصالح مورد نیاز، کانسپت ساختمان یا فرم مد نظر شخصی که به صورت سلیقه ای می باشد، اجزا و المان‌ ها و برجستگی های استفاده ‌شده در طراحی نما و … اشاره کرد. بنابراین انتخاب سبک طراحی نما برای ساختمان جهت افزایش سرعت در پروسه طراحی بسیار مهم می ‌باشد.

 به‌ طور کلی سبک‌ های طراحی نما عبارت ‌اند از: سبک طراحی نمای مدرن، کلاسیک و مینیمال، ایرانی، رومی، اسلامی، نئوکلاسیک، پست ‌مدرن، گوتیک، اسکاندیناوی، رنسانس، باروک، ویکتوریایی و باهاوس.

 

 در نهایت

طراحی و بازسازی نمای ساختمان یکی از اتفاقات مهم در راستای ارزش‌ گذاری بیشتر و جلوگیری از مصارف انرژی بیشتر و خیلی نکات دیگر می ‌باشد. بنابراین در این مقاله هر آن ‌چه که لازم بود تا شما در خصوص طراحی و بازسازی نمای ساختمان بدانید برایتان شرح داده شده ‌است اگر نیازمند متخصصین طراحی نما و یا مجربین این حوزه می‌ باشید. می ‌توانید فرآیند طراحی و بازسازی نمای ساختمان خود را به مجموعه دژار واگذار کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه‌ ها، انواع نکات و ویژگی‌ هایی که در خصوص طراحی و بازسازی نما ساختمان وجود دارد می ‌توانید با متخصصین دژار تماس بگیرید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]