لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مقدمه

حوزه طراحی داخلی یکی از فعالیت ‌های تخصصی می‌ باشد. که امروزه برای اجرای آن حتماً می ‌بایست دانش کافی را دارا بود. تا بتوان طراحی داخلی را به بهترین نحو انجام داد. بنابراین طراحی داخلی دارای اصول و قوانین مختص به خود می ‌باشد که نیازمند متخصصین حوزه خود می ‌باشد. اگر شما نیز می ‌خواهید طراحی داخلی خانه یا طراحی داخلی ساختمان بیاموزید و یا می ‌خواهید طراحی داخلی انجام دهید می ‌بایست اطلاعاتی کامل در این حوزه داشته باشید.

 بسیاری از افراد طراحی داخلی را صرفاً نمای داخلی خانه یا ساختمان در نظر می‌ گیرند ولی آن ‌چه که در حوزه طراحی داخلی قرار می‌ گیرد شامل طراحی ‌های کف‌ پوش ها، اتصالات، عایق ‌ها، لوله‌ کشی ‌ها، سقف، پنجره، درب، کابینت، نور پردازی و حتی گچ‌ بری‌ ها را نیز شامل می ‌شود. با توجه به این موارد است که می‌ گوییم طراحی داخلی نیازمند تخصص و از همه مهم‌ تر تجربه در این حوزه می ‌باشد. با توجه به موارد گفته‌ شده متخصصین دژار در این بخش در کنار شما هستند تا هر آن ‌چه که لازم است شما در خصوص طراحی داخلی بدانید را برایتان شرح دهند. بنابراین توصیه می ‌شود تا انتهای این مطلب با متخصصین دژار همراه باشید.

 اهمیت طراحی داخلی خانه

 اهمیت طراحی داخلی خانه

 همون‌ طور که گفته شد طراحی داخلی خانه یک حوزه بسیار تخصصی می‌ باشد که بتوان بر اساس آن طرحی منحصر به ‌فرد و مناسب برای خانه را انجام داد. طراحی داخلی خانه از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که کوچک‌ ترین اشتباهات می‌ تواند بزرگ‌ترین خسارت ‌ها را برای ساکنان خانه به‌ همراه داشته باشد. بنابراین شما نیاز دارید تا از یک تیم مجرب و متخصص برای طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید.

 طراحی داخلی خانه زمانی‌ که توسط طراحان متخصص انجام می ‌شود با توجه به این ‌که طراحان از تجربه کافی برخوردار هستند ایده‌ ها وخلاقیت‌ های بسیار بیشتری را در طراحی پروژه به خرج می‌ دهند. تا در نهایت علاوه ‌بر این‌ که کیفیت طراحی داخلی را افزایش می ‌دهند از نظر کمیت نیز ارزش والایی را به خانه می ‌بخشند.

 طراحی داخلی منزل

 با توجه به افزایش طرف‌ داران خانه‌ ها یا آپارتمان‌ های کوچک نیاز است تا ما نسبت ‌به طراحی داخلی این ‌گونه منازل اهمیت ویژه‌ای قائل شویم. تا بتوانیم طرحی در خور توجه را ایجاد کنیم. در طراحی داخلی منزل باید اصول اولیه که شامل ایجاد تناسب بین المان‌ ها و اجزاء مورد استفاده می ‌باشد را رعایت کنیم که این اتفاق زیبایی و کاربردی شدن منزل را نشان می‌ دهد.

 متخصصین طراحی داخلی خانه تمامی آن‌ چه را که لازم است در راستای انجام فعالیت طراحی داخلی انجام شود را کنار یکدیگر قرار می ‌دهد و به‌ طور کلی جایگاه اشیا و اجزاء تشکیل‌ دهنده داخلی و همچنین متریال مورد استفاده را کنار یکدیگر قرار می دهند  که در نهایت علاوه ‌بر زیبایی، کارایی را نیز برای اجزاء تشکیل دهنده در نظر می ‌گیرند بنابراین طراحی داخلی صرفاً یک حوزه‌ی زیبایی ‌شناسی نیست.

 انواع سبک های طراحی ساختمان

 انواع سبک های طراحی ساختمان

 تا این‌ جای مبحث در مورد اهمیت طراحی داخلی و کلیات آن آشنا شدید. بهتر است قبل‌ از این‌ که وارد حوزه تخصصی طراحی داخلی و جزئیات آن بشویم ابتدا با انواع سبک‌ های طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شویم. به‌ طور کلی می‌ توان اولین حرکت در طراحی داخلی را، انتخاب سبک  دکوراسیون داخلی دانست چرا که این اتفاق مشخص می ‌کند که ما به چه متریال و مواردی نیاز داریم و آیا اصلاً می ‌توان طراحی داخلی را بر اساس آن سبک انجام داد یا خیر. بنابراین در ابتدا ما می‌ بایست سبک مد نظر خود را که علاوه ‌بر کاربردی بودن بیشتر سلیقه ای می‌ باشد را مد نظر قرار داده و انتخاب کنیم.

 از جمله سبک‌ هایی که امروزه طرف‌ داران زیادی را با خود به ‌همراه دارند می ‌توان به سبک مدرن، سبک مینیمال، سبک اسکاندیناوی، سبک بوهمیان، سبک معاصر، سبک صنعتی، سبک سنتی، سبک انتقالی، سبک فرانسوی، سبک هالیوودی، سبک روستایی، و شابی شیک اشاره کرد. حال بریم با انواع سبک ‌های طراحی داخلی بیشتر آشنا شویم.

طراحی داخلی مطب دندان پزشکی

 سبک مدرن یعنی سبکی ساده و بدون آلایش.  آن ‌چه که امروزه با استفاده از تکنولوژی‌ های نوین به وجود می‌ آید و کاربری آن در منازل می‌ باشد در سبک مدرن جای می‌ گیرد. متریال مورد استفاده در سبک مدرن شامل فولاد و شیشه، فلز و چوب در دکوراسیون داخلی می‌ شود. از جمله ویژگی ‌های سبک مدرن می ‌توان به شفافیت، براقیت، صیقلی بودن و صاف بودن متریال اشاره کرد.

 سبک مینی‌مال را می ‌بایست از جمله سبک‌ های با شعار سادگی معرفی کرد. در سبک مینیمال سادگی و بی آلایش بودن از سبک مدرن پیشی گرفته است. سبک مینی‌مال یکی از طراحی‌های داخلی مسکونی پرطرف‌دار می ‌باشد که خالی از هرگونه زرق‌ و برق بوده و رنگ ‌های موجود در آن کاملاً خنثی می‌ باشد وجود رنگ‌ های خنثی چون سیاه و سفید که با یکدیگر تضاد نیز دارند از ویژگی‌ های بارز سبک مینی‌مال شمرده می ‌شود.

 سبک پرطر‌فدار دیگر سبک اسکاندیناوی می ‌باشد. این سبک در کشور های نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک و ایسلند توانسته است خود را به نمایش بگذارد. اکنون در اکثریت کشور های دنیا مخصوصاً در ایران طرف‌داران خاص خود را دارد. این سبک نیز دارای سادگی و درعین ‌حال کاربردی بودن را با خود یدک می‌ کشد و بیشتر ویژگی‌ هایش قابل ‌مقایسه با سبک مینی‌ مال می‌ باشد. از جمله ویژگی ‌هایی که باعث شده ‌است این سبک از سبک مدرن و مینی‌مال متفاوت شود وجود کاشی‌ های میناکاری، کف ‌پوش‌ های چوبی، استفاده از رنگ سفید، متریال چوب استیل و پلاستیک، علاقه‌مندی به نور طبیعی، استفاده‌ی کم ‌تر از لوازم جانبی مدرن و درعین‌ حال ایجاد یک اثر هنری می‌ باشد.سبک بوهمیان

 سبک بوهمیان که با نام بوهمی نیز معرفی می ‌شود از جمله سبک‌ های پرطرف‌ دار می ‌باشد چرا که این سبک می‌ گوید هر آن‌ چه که شما دوست دارید می ‌توانید در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان مسکونی از آن استفاده کنید یعنی شما از هر رنگ، گیاه، مبل و دیگر تزیینات می ‌توانید برای هر چه بیشتر دل‌ نشین تر کردن فضای داخلی ساختمان خود بهره ببرید. به‌ طور کلی بایست گفت سبک بوهمی تمام قوانین زیبایی ‌شناسی در سبک‌ های دیگر را نادیده می ‌گیرد و می‌گوید آن ‌چه را که شما دوست دارید انتخاب کنید.

 طراحی داخلی با سبک معاصر  باعث شده ‌است تا پویایی به بنا اضافه شده و هر آن چیزی که در زمان حال رخ می ‌دهد در سبک معاصر نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. بنابراین از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد سبک معاصر انعطاف ‌پذیری و قابلیت تغییرات وسیع و گسترده در زمان حال می‌ باشد. می ‌توانید شاید این سبک را با سبک مدرن که سبکی به ‌روز و با استفاده از تکنولوژی آپدیت می باشد اشتباه گرفته شود اما سبک معاصر دارای ویژگی‌ هایی چون انعطاف‌ پذیری و عدم وابستگی به سبک خاص، قابلیت استفاده از خطوط  خمیده و همچنین راحتی و بی آلایش بودن را به‌ طور کامل نشان می ‌دهد که این اتفاق باعث شده ‌است تا تفاوت با سبک مدرن داشته باشد. زیرا در سبک مدرن رسمی بودن، توجه به خطوط صاف و پیروی از ۱ سبک به ‌طور کامل نشان داده می ‌شود.

طراحی داخلی اداری

سبک دیگری که در طراحی داخلی منزل از آن استفاده می ‌شود با نام سبک دکوراسیون صنعتی شناخته می ‌شود. این سبک بیشتر نشأت گرفته از انقلاب صنعتی اروپا می‌ باشد سعی دارد تا حسی پویا و تمام ‌نشدنی را به مخاطب خود القا کند در دکوراسیون صنعتی متریالی چون چوب و آجر در ظاهر دیده شده و همچنین مبلمانی که برای این نوع سبک در نظر گرفته می ‌شود معمولاً چرم می ‌باشد.

 اگر شما می ‌خواهید که از واحد های آپارتمانی یا خانه ‌هایی که دارای سقف‌ های بلند هستند استفاده کنید و یا می ‌خواهید برای این مدل از خاله ها طراحی داخلی انجام دهید. سبک دکوراسیون داخلی صنعتی بسیار مناسب می ‌باشد البته که در ساختمان ‌های اداری و تجاری نیز این سبک بیشتر کاربرد دارد.سبک سنتی در طراحی داخلی

 سبکی نام‌ آشنای دیگر در حوزه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان سبک سنتی می ‌باشد که گاهاً با عنوان سبک کلاسیک نیز شناخته می ‌شود همان ‌گونه که نام این سبک نشان می ‌دهد برگرفته از سنت و شیوایی و سادگی گذشت می‌ باشد و حسی نوستالژیک را در مخاطب ایجاد می ‌کند به ‌همین دلیل تاکنون توانسته است طرف‌داران زیادی را با خود همراه سازد. متریال مورد استفاده این سبک در طراحی داخلی اکثراً چوب‌ ها می ‌باشند همچنین در این سبک از بافت ‌های متفاوت استفاده ‌شده و همچنین خطوط منحنی و انعطاف‌ پذیری بالایی در این سبک قابل ‌مشاهده می‌ باشد.

 سبک پرمخاطب دیگر در طراحی نمای داخلی ساختمان مسکونی سبک انتقالی می ‌باشد همان ‌طوری‌ که از نام این سبک پیداست، انتقالی بین ۲ سبک مختلف شکل‌ گرفته است و بهتر است این سبک را ترکیبی از سبک سنتی و سبک مدرن دانست بدین‌ گونه که شما می ‌توانید در متریال داخلی خانه از شیشه و استیل استفاده کرده و درعین ‌حال مبلمان‌ های مجلل سبک سنتی را نیز در کنار آن استفاده کنید رنگ‌ ها در سبک انتقالی کاملاً خنثی بود و فضایی صمیمی را برای مخاطب ایجاد می‌ کند.

سبک فرانسوی

 سبک بعدی ما که خدمت شما معرفی خواهیم کرد سبک فرانسوی می‌ باشد همه ما به ‌خوبی می‌ دانیم که فرانسه از جمله کشورهای صنعتی و پیشرفته می‌ باشد که لوکس‌ گرایی و تجمل ‌گرایی در آن قابل ‌تصور است. به ‌همین دلیل سبک فرانسوی نیز برگرفته از همین ویژگی‌ ها می‌ باشد. از جمله ویژگی ‌های سبک فرانسوی می ‌توان به گچ ‌بری ‌های مجلل، پارچه‌ های ابریشمی، ظروف چینی و کریستال، انواع قاب ‌های لوکس طلا، نقره، برنز و غیره، دکوراسیون چوبی، وسایل روشنایی لوکس اشاره کرد که در نهایت هزینه هنگفت این نوع سبک را نشان می‌ دهد.

طراحی داخلی ویلا

 سبک آخری که در حوزه دکوراسیون داخلی وجود دارد و با عنوان سبک شابی شیک معرفی می‌ شود. سبکی است با ویژگی‌ های خاص و با هدف ایجاد محیطی ظریف و با احساس. این سبک ترکیبی از سبک‌ های سنتی و خانه ‌های ویلایی امروزی می‌ باشد که با استفاده از پارچه ‌های گل‌ دار، لوستر های زینتی، مبلمان های پارچه‌ای، انواع گل ‌ها و غیره محیطی خاص و ظریف را ایجاد می ‌کنند.

 تا انتهای این بخش ما با انواع سبک‌ های طراحی داخلی ساختمان ‌ها آشنا شده‌ایم در ادامه مطلب در خصوص طراحی داخلی انواع بخش‌ های مختلف یک ساختمان اعم از آشپزخانه اتاق‌ خواب هال و پذیرایی و سرویس‌ های بهداشتی و هر آن ‌چه که در طراحی داخلی قرار می‌ گیرد صحبت خواهیم کرد بنابراین به ‌شدت توصیه می‌ کنیم تا در این بخش تخصصی نیز با ما همراه باشید.

 طراحی داخلی هال و پذیرایی

 طراحی داخلی هال و پذیرایی

 در بخش طراحی هال و پذیرایی ابتدا که ما سبک مورد نظر خود را انتخاب کردیم و با توجه به مشاوره‌ هایی که از طرف افراد متخصص و مجرب دریافت می ‌کنیم ایده ‌های مختلفی را در طراحی هال و پذیرایی مورد توجه قرار می ‌دهیم. از جمله اصولی که در طراحی هال و پذیرایی باید به آن‌ ها توجه شود مانند محل قرار گیری تلویزیون، محل قرار گیری میز، محل قرارگیری پنجره ‌ها، نوع گچ‌ بری، محل قرار گیری مبل‌ ها و غیره می‌ باشد. ترکیب این اتفاقات با انتخاب رنگ مناسب از ویژگی ‌هایی است که در طراحی داخلی هال و پذیرایی به ‌شدت باید مورد توجه قرار بگیرد.

 با توجه به این موضوع چیدمان وسایل در طراحی هال و پذیرایی بسیار حائز اهمیت می‌ باشد و این چیدمان باید به ‌گونه‌ای باشد که علاوه‌ بر نمایش شیک و مدرن هال بتواند فضایی صمیمی و دل‌ نشین را ایجاد کند.

 طراحی داخلی آشپز خانه

 طراحی داخلی آشپز خانه

 طراحی آشپزخانه نمای بسیار زیبایی به هال می‌ دهد اما نکته حائز اهمیت در خصوص نحوه طراحی خود آشپزخانه می ‌باشد. این طراحی باید به‌ گونه‌ای شکل بگیرد که به‌ طور کامل تمام اجزاء و المان و آشپزخانه در جای خود قرار بگیرند و هم فضا را به ‌طور کامل برای تمام وسایل مشخص کند و علاوه ‌بر این تمامی اتصالات را نیز در طراحی آشپزخانه باید مد نظر قرار داد. همچنین انتخاب سبک آشپزخانه نیز باید با سبک طراحی داخلی همسانی داشته باشد.

 اولین نکته‌ ای که در طراحی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت می‌ باشد انتخاب کابینت‌ ها است. این انتخاب باید به ‌گونه‌ای باشد که هم از لحاظ رنگ با نوع سبک هم خوانی داشته باشد و هم این ‌که تعداد کابینت مناسب می ‌تواند. این اتفاق فضای تمیزتری را با توجه به این ‌که فضای بیشتری برای وسایل ایجاد می‌ کند به وجود می آورد.

 نکته بعدی در طراحی آشپزخانه میزان نورپردازی می‌ باشد و با توجه به این موضوع که گاهاً آشپزخانه ‌ها فاقد پنجره هستند نیاز است تا نور پردازی کاملاً مناسبی برای آشپزخانه صورت پذیرد.

 گزینه دیگری که در طراحی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است مصالح می‌ باشند از جمله می توان به کف ‌پوش و دیوار ها و سقف آشپزخانه اشاره کرد.  از آن‌ جایی ‌که فضای آشپزخانه ۱ فضای رطوبتی است و گاهاً برای تمیز کاری نیاز بیشتری به شست ‌و شو دارد نیاز است تا از متریال و موادی استفاده شود که در مقابل این میزان رطوبت دوام کافی را داشته باشد.

 اطاق خواب بخشی دیگر از ۱ ساختمان می ‌باشد که طراحی آن حائز اهمیت است طراحی اتاق ‌خواب از آن جهت اهمیت دارد که مکانی آرامش ‌بخش را باید القا کند. در طراحی اتاق‌ خواب ابتدا میزان نور بسیار اهمیت پیدا می ‌کند و این اتفاق باید هم‌ زمان با میزان نور ورودی از پنجره ‌ها نیز مورد محاسبه قرار بگیرد تا نور آزار دهنده یا کم نباشد.

 بحث بعدی در طراحی اتاق ‌خواب رنگ دیوار ها می‌ باشد. بنابراین طراحان می ‌دانند که چه رنگ‌ های برای اتاق ‌خواب مناسب است تا انسان بتواند خوابی آرامش‌ بخش را تجربه کند. از طرف دیگر طراحی کف‌ پوش ها دیوارها و سقف نیز از ویژگی‌ های دیگر اتاق‌ خواب می‌ باشد که می ‌بایست به آن توجه کرد که معمولاً از کف‌ پوش های پارکت، سقف‌ های کشسان و همچنین برای دیوار ها از کاغذ دیواری استفاده می ‌شود که در نهایت اتاق خوابی زیبا، شیک و آرامش‌ بخش را برای مصرف‌ کنندگان به وجود می ‌آورد.

طراحی داخلی

 هزینه طراحی داخلی

 هزینه طراحی داخلی همیشه به موارد مختلفی بستگی دارد و هیچ‌ وقت نمی‌ تواند ۱ قیمت ثابت را برای این موضوع مطرح کرد از جمله مواردی که در هزینه طراحی داخلی مؤثر هستند می ‌توان به متراژ محیط مورد طراحی، متریال مورد استفاده، سبک مورد استفاده و غیره اشاره کرد. همچنین خود شرکت ‌های طراحی و شخص طراحی که می‌ خواهد طراحی داخلی را برای شما انجام دهد نیز هزینه ‌های متفاوتی را ارائه می ‌دهند. که این نیز در هزینه تمام‌ شده طراحی داخلی برای شما مؤثر می ‌باشد.

 در نهایت

 مجموعه متخصصین دژار در این مطلب سعی کرده‌ است هر آن ‌چه که در حوزه طراحی نمای داخلی ساختمان مسکونی لازم است را برای شما بیان کند. اما نکته‌ ای که قابل اهمیت است این است که تمامی مطالب گفته‌ شده به ‌صورت کلی می ‌باشد. بنابراین اگر به‌ دنبال یادگیری طراحی داخلی هستید و یا می ‌خواهید طراحی داخلی برای ساختمان مسکونی یا طراحی داخلی خانه انجام دهید بهتر است که با مشاورین مجموعه تماس حاصل کرده تا بتوانید به‌ راحتی مشکلات و سوالات خود را حل و فصل کنین.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]