لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه

امروزه سبک طراحی داخلی مینیمال با توجه به شرایط و ویژگی‌ هایی که دارد به یکی از پر طرف‌ دار ترین سبک‌ های طراحی داخلی در ایران تبدیل شده‌ است. البته این سبک در دنیا شناخته‌ شده می‌ باشد و طرفداران زیادی در سراسر دنیا را با خود همراه ساخته است.

 سبک مینیمال با هدف ساده‌ سازی فضای زندگی و دور شدن از شلوغی‌ ها شکل‌ گرفته است همچنین سبک طراحی داخلی مینیمال نه‌ تنها در حوزه معماری و طراحی داخلی بلکه در صنایعی چون هنر، گرافیک، مد و دیگر فعالیت‌ ها پیشتاز می‌ باشد.

 مجموعه دژار در این مقاله سعی دارد تا طراحی داخلی مینیمال را به‌ طور کامل برایتان توضیح دهد و تمامی ویژگی‌ ها، اصول و قواعد و همچنین نیاز های این سبک را بر شمرده و در نهایت شما را به‌ طور کامل با سبک مینیمال آشنا کند. بنابراین توصیه می‌ شود تا انتهای این مطلب با مجموعه دژار همراه باشید.

طراحی داخلی کیلاسیک

 ویژگی ها و نکات طراحی داخلی مینیمال

 ویژگی ها و نکات طراحی داخلی مینیمال

 به‌ طور کلی هدف از مینیمالیسم در طراحی داخلی، آزادی و آرامش برای ساکنان آن می‌ باشد و اگر بخواهیم مینیمال را تعریف کنیم می‌ توانیم با ویژگی‌ هایی چون دوری از نگرانی، رهایی از شلوغی، رهایی از تزیینات و آشفتگی‌ ها معرفی کرد.

 به‌ طور کلی مینیمالیسم در معماری نیز با همین هدف ایجاد شده‌ است یعنی ایجاد طرحی ساده و بدون پیچیدگی و حتی فاقد انحنا ها و زوایای خاص غیر ضروری که باعث ایجاد سبکی آرامش‌ بخش می‌ شود. از جمله ویژگی‌ هایی که در معماری با سبک مینیمال وجود دارد می‌ توان به:

 سادگی، فاقد پیچیدگی، فاقد انحنا و اشکال هندسی تزیینی، ارزش‌ گذاری به نور و توجه به نور طبیعی و در نهایت کمترین استفاده از تزیینات از ویژگی‌ های شاخص و بارز سبک مینیمالیسم می‌ باشد.

طراحی داخلی ویلا

 سبک مینیمال در معماری برگرفته از معماری سنتی ژاپن می‌ باشد از منظر ساخت‌ و ساز تمام وزن ساختمان بر روی ستون‌ ها واقع می‌ شود و دیوار ها در این نوع سبک از معماری نازک و گاهی اوقات دیوار ها قابلیت جابجایی نیز دارند بنابراین این سبک توانایی ایجاد انواع فضا ها را به مصرف‌کنندگان می‌ دهد.

 در طراحی داخلی با سبک مینیمال بزرگ‌ ترین فضا در محیط معماری مسکونی به‌ عنوان هال شناخته می‌ شود و بقیه فضا ها با توجه به نیاز تقسیم‌ بندی می‌ شود در این سبک خلوتی فضا و استفاده از کمترین و ساده‌ترین مبلمان بیشترین کاربرد را داشته و متریال چوب حرف اول را در سبک طراحی داخلی مینیمال می‌ زند.

 شعار اصلی سبک مینیمال با عنوان (کم‌تر، بیشتر است) معرفی می‌ شود این شعار یعنی در طراحی داخلی معماری هر چیزی به مکان و دلیل رخ دادن نیاز دارد. به‌ همین دلیل در طراحی داخلی با سبک مینیمال می‌ بایست فضا ها را باز تر نگه‌ داشت و تزیینات را تا حد زیادی کم کرد. وجود خطوط صاف و ساده و مدرن از اولویت‌ ها باید باشد و چیدمان نیز به دقیق‌ ترین شکل ممکن صورت پذیرد که حتی گوشه‌ ها نیز خارج از چیدمان قرار نگیرند و همچنین وجود رنگ‌ های خنثی و آرامش دهنده و کاملاً مختصر در طراحی داخلی مینیمال باید مورد استفاده قرار بگیرد. این نوع رنگ پردازی از اصول اولیه و اصلی سبک مینیمال می‌ باشد.

 نورپردازی در طراحی داخلی مینیمال

 نورپردازی در طراحی داخلی مینیمال

 از عوامل مؤثر و نکاتی که در طراحی داخلی مینیمال باید مورد توجه قرار بگیرد و اثر قابل‌ توجهی در زیبایی این سبک دارد نورپردازی می‌ باشد نور پردازی نه‌ تنها در سبک مینیمال بلکه در هر سبک دیگری روح و جان دیگری به معماری داخلی می‌ پردازد. اگر در طراحی معماری داخلی با خانه‌ هایی دارای متراژ کم می‌ خواهید نورپردازی را انجام دهید می‌ توانید از نور پردازی‌ های خطی استفاده کنید. همچنین با توجه به این‌ که در سبک مینیمال بیشتر تمرکز بر نور طبیعی می‌ باشد و از پنجره‌ های زیاد استفاده می‌ شود توجه به نور مصنوعی و داخلی زیاد اهمیت ندارد ولی با توجه به این‌ که در شب ما نیز نیازمند نور مصنوعی هستیم توجه به انواع آباژور ها، چراغ‌ های دیواری و لامپ‌ ها چه در کف و چه در زوایای مخفی از ویژگی‌ های بارز و اصلی نور پردازی در سبک مینیمال می‌ باشد.

 رنگ در طراحی داخلی مینیمال

 رنگ در طراحی داخلی مینیمال

 عامل دیگر و مهم که در طراحی داخلی مینیمال باید مورد توجه قرار بگیرد توجه به رنگ‌ ها می‌ باشد. به‌ طور کلی رنگ یکی از اصول نشان‌ دهنده در انواع سبک‌ های مختلف می‌ باشد به‌ گونه‌ ای که شما می‌ توانید با توجه به رنگ، نوع سبک مورد استفاده در معماری داخلی را شناسایی کنید. در سبک مینیمال توجه به رنگ‌ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌ باشد و از جمله پالت‌ های رنگی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرد می‌ توان به رنگ‌ های روشن و خنثی اشاره کرد. همچنین رنگ هایی مانند آبی روشن، طوسی، سفید و زرد در چیدمان وسایل و دکوراسیون داخلی سبک مینیمال مورد استفاده قرار می‌  گیرند. همچنین اگر محیط زندگی شما فضای کمتری را دارد و شما می‌ خواهید محیط را بزرگ‌تر از آن‌ چه که هست نشان دهید می‌ توانید از رنگ‌ سفید بیشتر بهره ببرید.

 چگونه یک دکور مینیمال زیبا داشته باشیم

 چگونه یک دکور مینیمال زیبا داشته باشیم

 همون‌ طور که گفته شد دکوراسیون داخلی مینیمال دارای ویژگی‌ ها، قاعده و اصول مختص به خود می‌ باشد. به‌ همین دلیل ما برای‌ اینکه بتوانیم یک دکوراسیون داخلی مینیمال داشته باشیم می‌ بایست یک سری نکات را مورد توجه قرار دهیم. بنابراین اگر می‌ خواهید یک دکور مینیمال داشته باشید می‌ بایست؛

 شلوغی را از هر محیطی حذف کرده، تمرکز را بر باز بودن فضا گذاشته و خنثی شدن فضا را مد نظر قرار دهید همچنین وجود کیفیت و تأثیر بیشتر آن نسبت‌ به کمیت و همچنین حذف ابزار آلات یا المان‌ هایی که نمونه آن‌ ها در دکور وجود دارد و استفاده از تناژ رنگی یکسان و بافت متفاوت و همچنین غالب بودن عملکرد و اولویت بودن عملکرد نسبت‌ به زیبایی و توجه به عناصر طبیعی و استفاده از نور طبیعی و برجسته کردن عناصر از ویژگی‌ هایی است که باعث می‌ شود تا معماری و دکوراسیون مینیمال بسیار زیبا طراحی شود و در نهایت بگذارید تا هنر در دکوراسیون داخلی شما بدرخشد.

طراحی داخلی مینیمال

طراحی داخلی مدرن

در نهایت

 مجموعه دژار در این مطلب سعی کرده‌ است تمامی ویژگی‌ ها، مزایا، نکات و دیدگاه‌ هایی که درخصوص طراحی داخلی مینیمال وجود دارد را برایتان مطرح کند و همچنین تمامی قواعد و شرایط طراحی داخلی مینیمال معرفی و هرکدام توضیح داده شده‌اند. بنابراین آن‌ چه که در طراحی داخلی مینیمال اهمیت دارد آرامش مصرف‌ کننده است. اگر به‌ دنبال ایده‌ های مختلف در حوزه طراحی داخلی مینیمال هستید یا می‌ خواهید محیط مسکونی خود را با سبک مینی‌مال طراحی کنید می‌ توانید با مشاورین مجموعه دژار این موضوع را مطرح کرده و نسبت‌ به دریافت رایگان مشاوره، طراحی داخلی مینی‌مال خود را نیز انجام دهید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]