لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 4]

مقدمه

 در طی چند سال اخیر استفاده از سبک طراحی داخلی مدرن با توجه به ویژگی‌ ها و شرایطی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته و طرفداران زیادی را با خود همراه ساخته است. سبک مدرن در طراحی داخلی به سبکی گفته می‌ شود که از جدید ترین متد ها و تکنولوژی ها در آن استفاده می‌ شود که هدف آن سادگی، بی‌ آلایش بودن و غیره می‌ باشد. این سبک از  آن‌ جایی‌ که هزینه کمتری نسبت‌ به سبک‌ های گذشته و کلاسیک دارد نیز بی‌ تاثیر در محبوبیت آن نبوده است.

 سبک طراحی داخلی مدرن از قواعد و اصول مختص به خود برخوردار می‌ باشد که همه این قواعد و اصول در راستای معماری مدرن صورت می‌ گیرد. بنابراین طراحی داخلی مدرن نیازمند ۱ طراح با تجربه و آشنا با این اصول و قواعد می‌ باشد که بتواند از این سبک در هر فضایی اعم از منزل، ساختمان‌ های تجاری، یا اداری استفاده لازم را برده و بیشترین بهره‌ وری را ارائه دهد. بی‌ شک شمایی که این مطلب را مشاهده می‌ کنید یا به‌ دنبال یک طراح داخلی مدرن می‌ گردید یا می‌ خواهید طراحی داخلی مدرن برای سازه معماری خود انجام دهید که یا شاید شما می‌ خواهید بازسازی انجام دهید و یا می‌ خواهید ۱ ساختمان را از ابتدا با این سبک طراحی و به اجرا درآورید. اگر شما به‌ دنبال این موارد هستید توصیه می‌ شود تا انتهای این مطلب با مجموعه دژار از بزرگ‌ ترین مراکز طراحی داخلی مدرن در ایران همراه باشید.

اگر ویلا دارید و می خواهید طراحی نمای ویلا مدرن بیشتر بدانید به این بخش مراجعه کنید.

 ویژگی های طراحی داخلی مدرن

 ویژگی های طراحی داخلی مدرن

 قبل‌ از این‌ که به سراغ بخش تخصصی در حوزه طراحی داخلی مدرن رجوع کنیم بهتر است که ابتدا با ویژگی‌ های این سبک در معماری آشنا شویم.

 سبک مدرن از جمله سبک‌ های تازه رواج یافته می‌ باشد که عمری به حدود ۱ قرن دارد. سبک معماری مدرن هدف آن دوری از تجمل‌ گرایی و تزیینات و ایجاد خطوط ساده و بی‌ آلایش در معماری می‌ باشد که در نهایت منجر به ایجاد فضایی آرامش‌ بخش و زیبا و همین‌ طور کاربردی می‌ شود.

 بسیاری از افراد اعتقاد دارند که سبک مدرن از جمله سبک‌ هایی بی‌ روح و سرد می‌ باشد و بیشتر از آن‌ چه که انتظار می‌ رود سادگی را به نمایش می‌ گذارد. اما نکته‌ ای که در سبک طراحی داخلی مدرن بسیار حائز اهمیت است این است که این سبک با استفاده از اصول و قواعد آن که پیروی سادگی و دوری از تجمل‌ گرایی می‌ باشند نه‌ تنها طراحی داخلی مدرن لاکچری خواهید داشت بلکه اگر شما دارای خانه‌ های کوچک و نقلی هستید این سبک نه‌ تنها زیبایی را برای فضای شما به وجود می‌ آورد بلکه محیط بیشتری را در اختیار شما قرار می‌ دهد.

 یکی دیگر از ویژگی‌ های طراحی دکوراسیون داخلی مدرن استفاده از رنگ‌ های خنثی و مات که مکمل یکدیگر می‌ باشند است. بدین‌ گونه که شما در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن می‌ توانید از پالت‌ های رنگی سفید، طوسی و خاکستری استفاده کنید این ترکیب رنگ زیبایی، لاکچری و لوکس بودن و در عین‌ حال کاربردی بودن را برای محیط‌ های کوچک و آپارتمان‌ ها مخصوصاً به وجود می‌ آورد.

طراحی نمای داخلی ویلا دوبلکس

 بی‌ شک زمانی‌ که فکر تغییر ساختار و معماری و یا ایجاد یک معماری به ذهن انسان خطور می‌ کند ابتدایی‌ ترین اتفاق هزینه‌ های ساخت می‌ باشد. طراحی داخلی مدرن با توجه به ویژگی چون توجه به‌ سادگی و در عین‌ حال زیبایی و همچنین دوری از تزیینات و تجمل‌ گرایی ها باعث شده‌ است تا هزینه‌ های بسیار کمتری را نسبت‌ به سایر سبک‌ ها مانند کلاسیک برای مصرف‌ کننده داشته باشد. بنابراین سبک مدرن از جمله سبک‌ های طراحی داخلی مقرون‌ به‌ صرفه به شمار می‌ آید و هم چنین در زمان مصرف‌ کنندگان نیز بیشتر صرفه‌ جویی می‌ شود.

 سبک‌ های دیگری مانند سبک مینیمال و سبک معاصر وجود دارد که بیشتر می‌ توان آن‌ ها را زیر شاخه‌ ای از سبک مدرن دانست که صرفاً تغییرات جزئی در طراحی داخلی آن‌ ها ایجاد شده‌ است و بی‌ شک کسانی که با این نوع معماری مواجه می‌ شوند در ابتدا ممکن است آن را سبک مدرن بنامند و صرفاً کسانی متوجه تغییرات سبک می‌ باشند که در این حوزه فعالیت داشته باشند.

 استفاده از احجام و اشکال مختلف دیگر ویژگی طراحی داخلی ساختمان مدرن می‌ باشد. در این سبک بیشتر از اشکال هندسی مانند مستطیل و مربع و همچنین استفاده‌ های بسیار کم از منحنی‌ های ملایم و خطوط صاف و مستقیم صورت می‌ گیرد. همچنین اشکالی مانند بیضی و دایره نیز در طراحی داخلی مدرن جای دارند.

به‌ طور کلی می‌ توان ویژگی‌ های طراحی داخلی مدرن را به‌ صورت زیر عنوان کرد؛

 ۱- نقشه باز و آزاد

 2- استفاده از خطوط صاف

 3- استفاده از عناصر صنعتی مانند بتون، شیشه و فولاد

 4- استفاده از پنجره‌ های بزرگ

 5- دوری از شلوغی

 6- دیوار های صاف با پالت رنگی خنثی

 7- استفاده از مبلمان ساده

بازسازی خانه به سبک مدرن

 مصالح مورد نیاز سبک مدرن

 مصالح مورد نیاز سبک مدرن

 متریال و مصالح مورد استفاده در سبک طراحی داخلی مدرن آپارتمان بسیار کم‌ هزینه می‌ باشد. از جمله مصالحی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرند معمولاً چوب و پلاستیک می‌ باشد همچنین چوب‌ هایی که در این نوع سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرد معمولاً روی آن‌ ها از پوشش‌ های رنگی مات استفاده می‌ شود چرا که در این سبک عدم نمایش رگه‌ های چوب خود یکی از ویژگی‌ های این سبک به شمار می‌ رود.

همچنین مصالح دیگری که در این نوع سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرند بیشتر معمولاً فضای آشپزخانه را با این نوع مصالح استفاده می‌ کنند استفاده از استیل ضد زنگ می‌ باشد به‌ گونه‌ ای که در کوچک‌ ترین جزئیات خانه حتی مانند لوستر ها و آباژور ها و حتی برای استفاده از اکسسوری ها نیز از جنس استیل استفاده می‌ شود. مصالح و متریال دیگری که در این سبک استفاده می‌ شود شامل شیشه می‌ باشد که برای طراحی سطوح صاف مانند میز ها یا حتی گاهاً برای ایجاد جزیره در آشپز خانه نیز از شیشه استفاده می‌ شود.

 متریال دیگری که در سبک مدرن استفاده می‌ شود و مکان استفاده آن‌ ها برای ایجاد پوشش در کف ساختمان می‌ باشد معمولاً از پارکت، سنگ و سرامیک استفاده می‌ شود.

 همچنین در طراحی داخلی مدرن خانه اگر می‌ خواهید از فرش استفاده کنید بیشتر باید فرش‌ هایی را مورد استفاده قرار دهید که هم از تنوع رنگ پایین‌ تری برخوردار باشند هم اشکال هندسی آن‌ ها به‌ صورت ساده طراحی شده باشد و نیز موکت هایی که دارای پرز های بلند می‌ باشند نیز گزینه دیگری برای طراحی داخلی خانه مدرن مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 مزیت های طراحی داخلی مدرن

 مزیت های طراحی داخلی مدرن

 به‌ طور کلی در طراحی داخلی مدرن ۴ مزیت نهفته است که می‌ توان به بهینه‌ سازی فضا، به وجود آوردن تناسب تعادل و کارایی، سازگاری با محیط و انعطاف‌ پذیری بالا اشاره کرد.

 در بخش بهینه‌ سازی فضا در طراحی داخلی مدرن هدف ایجاد فضای زیاد، انتقال بیشترین نور طبیعی به داخل و همچنین در جریان بودن هوای آزاد به مقدار کافی می‌ باشد.

 در بخش ایجاد تعادل طراحی داخلی در سبک مدرن، جزئیات از دکوراسیون حذف می‌ گردد و همچنین زیبایی و سادگی به بنا اضافه می‌ شود به‌ همین دلیل استفاده از احجام زیاد شده و این اتفاق باعث می‌ شود تا سریع سبک داخلی خانه از مد نیفتد و همچنین زیبایی‌ های بصری درون طراحی نیز از اصول و قواعد اصلی سبک طراحی داخلی مدرن بشمار می‌ رود.

 دیگر مزیت طراحی داخلی مدرن سازگاری و هماهنگی آن از منظر زیست‌ محیطی می‌ باشد به‌ همین دلیل در این سبک از طراحی داخلی تأکید بر انرژی‌ های بازیافتی می‌ باشد. به‌ همین دلیل بعضی از متریال و مصالح که در این نوع طراحی و سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرند قابل بازیافت بوده و زیست مخرب نیستند.

 یکی دیگر از مزیت‌ های طراحی خانه لوکس و مدرن انعطاف‌ پذیری فضا ها می‌ باشد. بدین‌ گونه که شما در این سبک به‌ راحتی می‌ توانید کاربری انواع فضا ها را تغییر داد و عملکرد های مختلف را به بخش‌ های مختلف سازه خود بدهید.

 معایب طراحی داخلی مدرن

 معایب طراحی داخلی مدرن

 با توجه به این‌ که ما در خصوص مزایای طراحی داخلی مدرن صحبت کردیم اما بی‌ شک در هر بخشی علاوه‌ بر مزایا، معایبی هم وجود دارد. طراحی دکوراسیون داخلی مدرن معایب زیادی ندارد ولی بی‌ عیب هم نیست.

از جمله عیب‌ های آن می‌ توان به تغییرات دکوراسیون اشاره کرد یعنی شما هر چند تغییرات زیادی در این دکوراسیون ایجاد کنید و وسایل را جا به‌ جا کنید باز هم همچنان همان حالت خنثی بودن را دارا بوده و کم‌ تر از آن چیزی که فکر می‌ کنید جلب توجه می‌ کند و عیب دیگری که در این نوع طراحی وجود دارد نمی‌ توان سبک‌ هایی را با یکدیگر تلفیق کرد یعنی شما نمی‌ توانید نمای ساختمان را از سبک کلاسیک استفاده کنید و دکوراسیون داخلی را با سبک مدرن تزیین کنید و یا بالعکس بنابراین می‌ بایست سبک مدرن در هر دو بخش نمای بیرونی و نمای داخلی یکسان باشد.

 در نهایت

 مشاورین مجموعه طراحی معماری دژار یکی از بزرگ‌ ترین تیم‌ ها در این حوزه، در این مقاله سعی کرده‌ است کلیاتی را در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی مدرن برایتان شرح دهد اما بی‌ شک این‌ همه‌ی آن‌ چه که شما می‌ بایست در خصوص طراحی داخلی مدرن بدانید نیست و برای هر بخش جزئیات و ویژگی‌ هایی وجود دارد که می‌ بایست حتماً آن‌ ها را بدانید اما در این مجال نمی‌ گنجد که توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه شود.

اگر به‌ دنبال تیم حرفه‌ ای جهت طراحی داخلی مدرن می‌ گردید دژار می‌ تواند با مشاوره رایگان شما را رهنمون ساخته و در نهایت فعالیت طراحی داخلی مدرن را برای شما به ثمر رساند.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 4]