در زمان کنونی ، در شهرهای بزرگ و کوچک ایران ، علاقه به داشتن خانه ها و ساختمان های مدرن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است اما بدلیل هزینه های بالای خرید شاید به فکر آن نباشید اما میتوانید با بازسازی ساختمان قدیمی خریداری شده یا حتی بازسازی و نوسازی منزل خودتان ، به رویای داشتن خانه ای مدرن و خاص براحتی برسید.

در واقع در زمان کنونی ، شرکت بازسازی خانه دژار براحتی میتوانند با توجه به بودجه شما ، بازسازی ساختمان قدیمی خود را به صورت کاملا اصولی و تخصصی شروع و با کمترین هزینه و زمان ، خانه ای نو و فوق العاده را به شما تحویل دهد.

در ادامه به اصول ، انواع بازسازی و برخی نکات بازسازی ساختمان کلنگی و قدیمی اشاره میکنیم.

اصول اولیه شروع بازسازی ساختمان های قدیمی

در همه ی انواع پروژه ها ، اصولی وجود دارد که بازسازی ساختمان از این قاعده مستثنی نمی باشد . برای آنکه در حین پ

روژه بازسازی ساختمان قدیمی دچار مشکل نشوید و زمان آن به تاخیر نیافتد باید با برخی از این اصول آشنا باشید تا در نهایت مشمول جریمه های شهرداری یا تخریب کامل پروژه نشوند.

4 اصول اصلی در پروژه بازسازی ساختمان کلنگی نیاز به دریافت مجور از شهرداری میباشد :

  1. در صورتی که بخواهید راه پله ساختمان را جابجا کنید.
  2. تخریب دیوار حامل و تیغه های که باعث کاهش استحکام ساختمان قدیمی میشوند.
  3. تغییر در فضای پارکینگ
  4. جابجا کردن بخش هایی از ساختمان

طبق این موارد ، اگر پروژه ای نیاز به اخذ مجور داشت باید پیش از شروع بازسازی خانه ، مجوزهای لازم را از شهرداری اخذ کنید .

چگونه بازسازی ساختمان کلنگی را شروع کنیم؟

برنامه ریزی قبل از شروع بازسازی ، امری به شدت مهم در شروع پروژه میباشد . تمامی پارامترهای پروژه بازسازی باید پیش از شروع عملیات تخریب و نوسازی از جمله زمان ، مصالح مورد نیاز و … باید مکتوب به کارفرما تحویل داده شود تا در صورت تائید کارفرما پروژه بازسازی ساختمان قدیمی شروع شود.

بصورت کلی پروژه بازسازی و نوسازی ساختمان شامل 3 مرحله کلی : طراحی داخلی ، تخریب و بازسازی میباشد.

در ابتدا ، باید نقشه ای کامل از ساختمان خود را به شرکت بازسازی ساختمان ارائه دهید تا طبق نقشه خانه ، دیوارهای حامل ، مشخصات کامل ساختمان قدیمی ، تعیین مقدار مصالح مورد نیاز نوسازی ، خدمات فنی و مشخصات تاسیسات ساختمان به خوبی مشخص شود.

تهیه نقشه ساختمان قبل از بازسازی

سپس در مرحله تخریب ، دیوار های تعیین شده توسط تیم بازسازی برداشته شده و سپس پس از قطع گاز ،  شروع به کندن شیرآلات ، کابینت ها ، وسایل ساختمان و …کرده و در نهایت واحد ساختمان بطور کلی تخریب میشود.

در مرحله ساخت بر طبق طراحی داخلی انجام گرفته شروع به گچ کاری ساختمان ، کاشی و سرامیک کاری ، نورپردازی و اجرای سقف کاذب میکنیم .

در مرحله آخر بازسازی ساختمان قدیمی ، مرحله دکوراسیون داخلی و چینش وسایل خریداری شده است . این مرحله کالبد اصلی خانه را به شما میدهد.

تخریب و بازسازی کامل ساختمان

چه نوعی از بازسازی خانه قدیمی مناسب شماست ؟

انواع مختلفی برای بازسازی خانه قدیمی وجود دارد که بر طبق خواسته کارفرما و سبک معماری خانه مورد نظر تعیین میشود . البته به این نکته نیز باید توجه کرد که عمر بافت ساختمان و میزان آسیب دیدگی آن در انتخاب نوع نوسازی ساختمان تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی 2 نوع آن میپردازیم .

بازسازی سبکی

گاهی کارفرما قصد دارد بازسازی خانه با کمترین هزینه را انجام دهد که این نوع نوسازی پیشنهاد داده میشود.در این حالت تنها معماری داخلی و سبک طراحی دکوراسیون داخلی دستخوش تغییرات میشود.با کمترین هزینه ، خانه ای جدید در اختیار خواهید داشت.البته در بازسازی سبکی نیز برخی وسایل فرسوده نیز میتواند در حین بازسازی ساختمان قدیمی تعویض شوند و با قطعاتی مدرن و زیباتر جایگزین شوند.

بعد از بازسازی سبکی

بازسازی کامل و حفاظتی

در بازسازی بنا های قدیمی که بافت آنها فرسوده و دچار آسیب بیشتری شده اند این بازسازی پیشنهاد میشود . در این حالت عملیات نوسازی ساختمان نیاز به عمق بیشتری دارد . در واقع در روش ، بنا قدیمی از لحاظ ساختار تقویت شده و مکان ها و ستون های اصلی دچار بازسازی اساسی خواهند شد.

این نوع بازسازی ، بدلیل حساس بودن بافت ساختمان های قدیمی ، بسیار به دقت و توسط شرکت تخصصی بازسازی باید صورت بگیرد.

نکات بازسازی خانه های کلنگی

بازسازی ساختمان قدیمی دارای نکات فراوانی است که به چند مورد آن اشاره میکینیم.

در ابتدا نوع پوشش دیوار ها بحث مهمی در بازسازی و طراحی داخلی است . چرا که همانطور که در مقاله دکوراسیون داخلی اشاره شد رنگ و پوشش دیوارها بسیار به کالبد بنا قدیمی جان می بخشد . از نکات مثبت انتخاب دیوار ها ، حق انتخاب فراوان شما از شیشه و سنگ دکوراتیو گرفته تا کاغذ دیواری با طرح ها مختلف را میتوانید انتخاب کنید.

بازسازی آشپزخانه ساختمان قدیمی باید به صورت اصولی و با طراحی مدرن صورت بگیرد تا خانه شما را به شدت زیبا کند.

استفاده از کاغذ دیواری در بازسازی خانه قدیمی

هزینه بازسازی ساختمان های قدیمی و کلنگی

اکثر کاربران از هزینه های بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی سوال دارند ولی همانطور که میدانید در حال حاضر محاسبه یک هزینه دقیق و ثابت بسیار کار دشواری است و احتمال آنکه قیمت ها اشتباه باشد بالا میرود.

بدلیل آنکه بازسازی ساختمان قدیمی به نوعی سلیقه کارفرما در آن دخیل است ، قیمت انواع متریال های مورد استفاده در خانه از جمله سرامیک ها ، روشویی ، نوع سقف کاذب ، پارکت ها و کاغذ دیواری بر حسب سلیقه کارفرما متفاوت میباشد و همچنین قیمت هایی که در سایت ها مشاهده میکنید به نوعی قیمت های موقتی و کلی هستند و روزانه در حال تغییر میباشد .

نکات کمترین هزینه بازسازی ساختمان قدیمی

به عنوان مثال در حال حاضر سرامیک های مرغوب درجه 2 در بازار ، متری 80-150 هزارتومان میباشد و همچنین هزینه های پیمانکاری و … به این هزینه ها اضافه میشود . همه ی این موارد در بازسازی ساختمان قدیمی شما تاثیر گذار است.

بر همین اساس توصیه میکنیم برای محاسبه هزینه هرچه دقیق تر ، با شرکت تخصصی بازسازی ساختمان دژار تماس بگیرید تا ضمن راهنمایی ، طی جلسات مشاوره ای با شما ، سبک ها و هزینه های بازسازی ساختمان قدیمی شما را محاسبه کنند.

در ادامه شاید برایتان جالب باشد که این مواردی است که در بازسازی ساختمان قدیمی بیشترین سرچ در گوگل است :

  • بازسازی خانه های قدیمی
  • بازسازی خانه های قدیمی قبل و بعد
  • هزینه بازسازی خانه کلنگی