طراحی مطب پزشکان دارای ویژگی های خاصی است که میتواند بر اساس تخصص پزشک محترم و یا سلیقه ایشان صورت بگیرد ولی باید به این موضوع توجه کنید که طراحی کلینیک ها و مطب ها دارای اصول و ویژگی های خاص خود بوده و نمی توان مانند خانه و دفترکار طراحی و اجرا نمود . به همین دلیل باید طراحی مطب بدست گروه متخصص این امر سپرده شود.

گروه معماری دژار با تکیه بر تجربه های چند ساله و نمونه کارهای اجرایی موفق در این زمینه ، شما را از صفر تا 100 طراحی داخلی مطب یاری میکند . در ادامه شما را با نمونه کارها اجرا شده و برخی از اصول دکوراسیون داخلی کلینیک آشنا میکنیم .

طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکی

مهمترین نکته در طراحی مطب پزشکی ، استفاده از تمامی امکانات موجود و طراحی فضای زیبا و دلنشین و آرامش بخش است . چرا که اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این موضوع است که مراجعه کنندگان افرادی میباشند که حال جسمی یا روحی مناسب ندارند و باید محیط مطب پزشک ، آرامش بخش و حس امنیت داشته باشد .

امروزه ، هنگامی که بیمار می تواند پزشک را انتخاب کند ، طراحی مطب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. امروز با توجه به گزینه های زیاد در انتخاب پزشک و دندانپزشک، هیچ کس در نظر نخواهد گرفت که مطب فقط مکانی برای انجام خدمات پزشکی است – به همین دلیل است که طراحی داخلی مطب و دکوراسیون آن ،  ویترین و تأیید اعتبار دکتر است.

نمونه طراحی مطب دندانپزشکی

چگونگی دکوراسیون داخلی مطب برای راحتی بیمار و احساس امنیت از اهمیت زیادی برخوردار است و این عوامل اغلب حتی از تجربه و تحصیلات پزشک نیز استدلال های قوی تری هستند. در هر صورت ، نادیده گرفتن طراحی مطب غیر منطقی خواهد بود ، به همین علت وظیفه طراحی مطب های دکتر را باید به بهترین طراحان و معماران سپرد شود.

پس به همین دلیل است که طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشک باید بر اساس اصول روانشناختی و برطبق جدیدترین مِتد طراحی مطب ، صورت بگیرد . دیزاین مطب و طرز چیدمان وسایل و ابزار کار پزشک ، استفاده از ایده های مدرن و ترند جهانی و چیدمان کاربردی از مهمترین موارد در طراحی داخلی مطب میباشند که باید توسط طراح و مجری رعایت شود.

نمونه طراحی مطب تخصصی

اصول و نکات طراحی کلینیک

اولین موضوع که باید قبل از شروع طراحی مطب به آن توجه شود ، نوع کاربری فضا و تخصص پزشک و دندانپزشک میباشد چرا که به همان اندازه ای که طراحی داخلی منزل با طراحی داخلی شرکت تفاوت دارد ، طراحی داخلی مطب دندانپزشک نیز با طراحی کلینیک اطفال نیز تفاوت دارد .پس مهمترین قدم شناخت کاربری پروژه است.

به عنوان مثال هنگام طراحی کلینیک دندانپزشکی ، نیازمند ویژگی های ارامش بخش میباشد تا برای همه ی مراجعه کنندگان مناسب باشد در طرف مقابل طراحی داخلی کلینیک اطفال باید دارای فضای کودکانه و شاد باشد.

نمونه طراحی کلینیک اطفال

همچنین باید رنج سنی مراجعه کنندگان را نیز در نظر گرفت ، چرا که توجه به حال مراجعات از اصلیترین اصول طراحی داخلی مطب میباشد . به همین علت با توجه به رنج سنی و حال مراجعه کنندگان باید تسهیلاتی را برای بیماران در نظر گرفت.

استفاده از ایده های مدرن در طراحی دکوراسیون مطب

قطعا مراجعه کننده ای که برای اولین بار وارد کلینیک شما میشود انتظار مطب شیک و تمیز دارد در غیر اینصورت اگر مطب شما قدیمی و نیاز به بازسازی داشته باشد و شما به آن اهمیتی نداده باشید قطعا مراجعه کننده خود را از دست خواهید داد و بیمار علاقه ای به مراجعه دوباره به مطب قدیمی را ندارد .

به همین دلیل طراحی مطب پزشکی ، پروژه ای پیچیده و خاص میباشد که در نهایت با توجه به نظرات کارفرما ، میتواند جذابیت و مدرنیته خاص خود را داشته باشد . پس در هنگام طراحی و دیزاین مطب باید تمامی جوانب از جمله انتخاب رنگ دیوارها ، استفاده از مبلمان مدرن ، نورپردازی مدرن و … توجه کنید تا در نهایت بتوانید با دکوراسیون داخلی مطب پزشیکی تصویری معتبر و حرفه ای را در ذهن مراجعه کننده حک کنید.

طراحی مدرن مطب دندانپزشکی

طراحی اتاق انتظار کلینیک ها

اتاق انتظار کلینیک های پزشکی و دندانپزشکی از مهم ترین بخش های ساختمان است چرا که مراجعه کنندگان بیشترین وقت خود را در این محل میگذرانند و به همین دلیل طراحی اصولی این بخش بسیار پراهمیت میباشد . به دلیل زمان زیادی که بیمار در محل میگذراند و بیشترین استرس را تحمل میکند باید در انتخاب تمامی جزئیات طراحی اتاق انتظار مطب دقت نمائید . طراحی مطب و اتاق انتظار کاملا بهم دیگر وابسته اند.

طراحی اتاق انتظار کلینیک پزشکی

انتخاب مبلمان مدرن ، رنگ های آرامش بخش و استفاده از تلویزیون و آکواریوم گزینه های خوبی برای القا آرامش میباشد .

استفاده از فضا سبز در دکوراسیون داخلی و تابلوهای هنری زیبا نیز قطعا میتواند ذهن بیمار به آرامش خاطر برساند.

الزامات اساسی شروع طراحی

وقتی نوبت به مقررات طراحی مطب می رسد ، به نظر می رسد که در شروع طراحی و نحوه طراحی محل کار پزشکی تداخلی ندارند. فقط اندازه اتاقها مشخص شده است: ارتفاع نمی تواند از 3.1 متر كمتر باشد و بسته به نوع عمل ، مساحت باید 12 متر مربع (عمل پزشكی منفرد) یا 15 متر مربع باشد. علاوه بر این ، در صورتی که اتاق های مطب بخشی از یک ساختمان مسکونی باشد ، مقررات ساختمان که ممکن است روی طراحی بین اتاق های خصوصی و مطب پزشکی اثر بگذارد تعیین شود.

در طراحی داخلی مطب ، فضای بیشتری باید برای اتاق انتظار ، پذیرایی ، توالت برای بیماران و کارکنان ، اتاق استراحت و استراحت و مطب ها برای پزشکان اختصاص یابد.

نمونه طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

ما می توانیم توصیه های جداگانه ای مربوط به تجهیزات یا دکوراسیون برای هر یک از اتاق ها برای شما بازگو کنیم ، اما معمولاً آنها اختیاری هستند ، در حالی که مقررات اجباری انتخاب مواد خاص و غیره را به کارفرما واگذار می کنند. چنین قوانین و اصول هایی برای شروع یک پروژه طراحی داخلی تخصصی مطب بسیار مهم است .

سطح کف باید از ماده ای تهیه شود که چسبندگی خوبی ایجاد کند ، که با مقاومت در برابر شستشو و مالش ، همچنین توسط مواد شوینده تهاجمی ، برجسته شده و با عوامل آلی هیچ واکنشی نشان نمی دهد.

دیوارها باید با مواد صاف ، قابل شستشو و علاوه بر این با ماده غیر جاذب مقاوم در برابر شستشو در نزدیکی آب (تا 1.6 متر و 60 سانتی متر در هر جهت) محکم شوند.

طراحی داخلی مطب

مبلمان مطب دکتر به عنوان قطعه مهم طراحی

مطب پزشک باید به یک مجموعه مبلمان مناسب مجهز باشد که امکان نگهداری ایمن لوازم پزشکی ، دستگاه ها ، اسناد ، داروها و غیره را فراهم کند. در حال حاضر ، بیشترین استفاده از ورقه های فولاد ضدزنگ – به عنوان یک ماده مکمل – است. از روکش و چوب خام بدلیل نیاز به ضدعفونی سریع سطوح اغلب استفاده نمی شود . چنین الزامی در طراحی مطب پزشک ناشی از نیاز به ضد عفونی سریع سطوح و تمیز کردن تمامی فضا پس از هر بیمار میباشد ، که گاهی اوقات چندین بار در روز انجام می شود. این بدان معنی است که استفاده از نوارهای تزئینی برای پوشاندن پایه های مبلمان یا میزهای کلاسیک با دیوار پشتی کامل مجاز نیست.

مبلمان مدرن در طراحلی داخلی مطب

کارفرماها معمولاً مجموعه ای از مبلمان اختصاصی را سفارش میدهند تا برای طراحی مطب های پزشکی را مورد استفاده قرار گیرد ولی موضوع طراحی باید کاملا توسط شرکت طراحی داخلی صورت گیرد . این راه حل در مورد شخصی سازی فضای داخلی و انطباق مجموعه با نیازهای فردی ، امکانات بیشتری را ارائه می دهد ، اما نقطه ضعف آن قیمت طراحی داخلی مطب است چرا که همیشه سفارش یک مبلمان خاص بالاتر از هزینه خرید یک مجموعه مشابه محاسبه خواهد شد. با این حال ، بسیاری از پزشکان به دلیل امکان شخصی سازی ذکر شده در بالا ، که از اهمیت بالایی در بازاریابی برخوردار است ، چنین راه حلی را انتخاب می کنند.

مطب پزشک ، دوستی با ناتوان ها

تطبیق مطب پزشکی با نیازهای افراد معلول یا کم تحرک اکنون مسئله ای بدیهی در طراحی مطب است. با این حال ، چندین مفهوم از چنین سازگاری وجود دارد. برخی از عناصر در همه آنها مشترک است:

از بین بردن موانع معماری در طراحی مطب شامل :  پله ها ، درهای خیلی باریک ، مسیرهای با شیب زیاد

  • ریل های ایمنی
  • طراحی منطقی فضای مطب: درها باید به اندازه کافی عریض باشد ، شخصی که دارای صندلی چرخدار است باید بتواند آزادانه در کل فضا حرکت کند.
  • فراهم کردن امکانات برای افراد معلول در اتاقهای کمکی: نرده در توالت ، آسانسور ، در صورت لزوم ، مبلمان موجود در دفتر و غیره

با این حال ، از آنجا که روش های زیادی برای طراحی مطب پزشکی برای معلولان وجود دارد ، استفاده از این دستورالعمل های کلی ممکن است ناکافی باشد تصمیمات نهایی به در دسترس بودن اولیه مکان و نیازهای سرمایه گذار بستگی دارد.

  • حرکت آسان

فضای مورد نیاز برای چرخش کامل و رایگان صندلی چرخدار در مطب پزشک تقریباً 1.5 متر مربع است.

  • در، درب

حداقل عرض درب برای صندلی های چرخدار 95 سانتی متر است.

  • پله ها

عرض بیشتر برای راهروها توصیه می شود ، پله ها باید حداقل 100-105 سانتی متر عرض داشته باشند ، و اگر این مسیر مستقیم نیست ، این اندازه باید بیشتر شود ، اما – به دلیل نیاز به کاهش شیب – با مکان هایی برای چرخش مورد نیاز میباشد.

طراحی اصولی در عین حال مدرن: تعادل قانون و زیبایی شناسی

معمار باید این واقعیت را توجه کند که در طراحی داخلی کیلینیک ها و مطب ها ، باید اصولی را رعایت تا همه شرایط قانونی حفظ شود ، در عین حال بتواند طراحی مدرن مطب و خاص بودن را به خوبی شکل دهد .

در نهایت برای طراحی داخلی مطب خود و کسب اطلاعات بیشتر ، با گروه معماری دژار تماس حاصل فرمایید.