اگر بخواهیم در ابتدا یک تعریف لغتی برای آن ارائه دهیم به معنی چیدمان و مرتب کردن است ولی اگر تعریف کلی از طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ارائه دهیم باید گفت ابتدا درباره فضای داخلی و معماری داخلی ساختمان صحبت میکنیم . این فضا در طراحی داخلی شامل تمامی بخش های تاسیسات ، رنگ ، دکوراسیون داخلی و … در بخش های داخلی خانه میباشد.

به بیانی ساده تر ، تفاوت این دو کلمه در گستردگی طراحی میباشد . در طراحی داخلی به همه ی موارد داخلی میپردازیم ولی در دکوراسیون داخلی تنها به چگونگی چیدمان خانه و اجزا آن را تعریف میکنیم.

بسیاری از افراد هنگامی که بحث طراحی داخلی جدیدی برای منزل به میان آورده میشوند به این جمله اشاره میکنند که طراحی دکوراسیون داخلی موضوعی سلیقه ای بوده و تنها بر طبق سلیقه انجام میشود.اما همانطور که میدانید این موضوع کاملا نادرست است و طراحی دکوراسیون داخلی نکات و اصول زیادی دارد که اگر آنها را بدانید و رعایت کنید ، میتوانید دکوراسیون داخلی منزل خود را به بهترین نحو چیده و از آن لذت ببرید.

در ادامه به بررسی نکات طراحی داخلی ، سبک های دکوراسیون داخلی و توضیحاتی پیرامون آنها میپردازیم.

چیدمان خانه به صورت مدرن

طراحی داخلی چیست ؟

در زمان کنونی ، بخش اعظم زمان ما ، در محیط های بسته و داخل یک ساختمان سپری میشود . در نتیجه ی این موضوع فضای زندگی و کار ما باید به گونه ای باشد تا پاسخگوی زمان طولانی و نیاز های باشد تا با تاثیرگذاری مثبت در روحیه ، زندگی خوبی را سپری کنیم .

در واقع کالبد اصلی یک ساختمان ،بر اساس طراحی داخلی ساختمان صورت میگیرد بنابراین کیفیت متریال و مصالح بکار برده شده در طراحی داخلی و دکوراسیون آن به شدت مهم بوده و همچنین بطور غیرمستقیم روی روحیه و طرز فکر افراد داخل خانه و محیط کار تاثیرگذار است .

به صورت کلی ، هدف طراحی دکوراسیون داخلی ، استفاده بهینه از فضا داخلی و بهبود روحیه و عملکرد افراد است . در صورتی که فضای داخلی ساختمانی به صورت غیر اصولی و سلیقه ای طراحی شود ، کارایی لازم خود را از دست داده و به نوعی کالبدی در آن وجود ندارد.

مبحث دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی ساختمان ها موضوعی گسترده است که تاثیر آن در زندگی همه ی افراد چه در محل کار چه در منزل خود قابل درک است . بر خلاف تصور اکثر مردم ، سپردن طراحی داخلی منزل به شرکت معماری و طراحی داخلی تنها در منزل های لوکس و لاکچری دیده نمی شود بلکه برای تمامی سطح ها و آپارتمان مناطق مختلف به شدت لازم و مفید است .

در حال حاضر در ایران ، حتی برای آپارتمان های کوچک 50-60 متری نیز برای آنکه یک زندگی راحت داشته باشید و از فضای کوچک خود بالاترین درصد بازدهی را داشته باشید، به شما توصیه میکنیم 0 تا 100 طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل خود را به شرکت دکوراسیون داخلی دژار بسپارید.

چیدمان دکوراسیون داخلی خانه با رنگ های خاص

چرا باید از طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد ؟

استفاده از حرفه دکوراسیون داخلی در هر مکانی متفاوت است و با توجه به کاربری فضا ، سبکی از دکوراسیون داخلی استفاده میشود . برای مثال دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال در حال حاضر بسیار مورد استفاده فروشگاه های لوکس و مغازه های کوچک هستند چرا که باعث جذب مشتری و در چشم بودن مغازه میشود .

در دکوراسیون داخلی آپارتمان ها و منازل مسکونی نیز بازسازی و طراحی دکوراسیون مدرن و کلاسیک بسیار مورد توجه است ، چرا که در جذاب کردن فضای داخلی منزل ، باعث حس آرامش و گرمی به خانه میشود.

چگونه بهترین چیدمان دکوراسیون داخلی را داشته باشیم؟

برای آنکه بهترین و بهینه ترین استفاده از فضای داخلی خانه خود داشته باشید باید نکات مختلفی را هنگام شروع کار طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مد نظر داشته باشید تا در نهایت با کمترین هزینه و زمان ، بهترین تغییرات را در دکوراسیون داخلی خانه خود داشته باشید.

اولین نکته تاثیرگذار در بازسازی و طراحی داخلی ، مبلمان های مدرن و کلاسیک است . استفاده از سرویس های مبلمان ، نقش پررنگی در طراحی داخلی خانه ایفا میکند . منظور از مبلمان تنها مبلمان های راحتی و سالن tv  نمی باشد ، بلکه به معنی چهارپایه ، صندلی های بار ، میز ناهارخوری و … میباشد . همچنین رنگ پارچه و جنس پارچه مبلمان 25% از زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی خانه را تشکیل می دهد ، به همین علت باید با دقت بیشتری انتخاب شود تا رنگ دیگر وسایل جانبی خانه نیز با آن هماهنگ باشد.

مبلمان مدرن در دکوراسیون داخلی خانه

دومین نقش پررنگ در طراحی داخلی را میتوان به استفاده از نورپردازی حرفه ای نسبت داد . اهمیت نور و روشنایی به اندازه مبلمان مهم است و به تنهایی 30% زیبایی دکوراسیون داخلی خانه را تشکیل میدهند.

این نورپردازی میتواند بوسیله لوستر ها ، نور طبیعی از طریق پنجره ها و یا رشته های نوری باشد.در استفاده از رشته های نوری تناسب سبک رشته ها با سبک دکوراسیون داخلی خانه بسیار حائز اهمیت است . همچنین رنگ انتخاب المان های نوری بسیار مهم است .

البته باید این نکته را اشاره داشت که منظور از نورپردازی ، اعتدال بین نور و تاریکی است تا بتوان زیبایی چشم نوازی از محیط خانه خلق کرد. در واقع طراحی نورپردازی باید بگونه ای باشد تا نورهای نقطه ای از بین تاریکی  به چشم آید و چشم ها را مورد اذیت قرار ندهند.

سومین نکته اصلی در بحث طراحی داخلی ، استفاده از رنگ است.دیوار های خانه خود 25% از جلوه فضای داخلی را شامل میشوند . خودتان میتوانید تصور کنید که هنگامی که وارد خانه ای میشوید ، دیوار ها به شدت به چشم آیند به همین علت انتخاب رنگ و طرح مناسب دیوار ها در دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد .

رنگ دیوار ها ، با توجه به کاربری و سلیقه ی کارفرما میتواند تعیین شود و حتی بجای رنگ میتوان با کمی هزینه بیشتر ، از کاغذ دیواری های با کیفیت و ضد آب استفاده کرد تا هر موقع در صورت نیاز ، کاغذ دیواری ها را جدا کرده و طرحی جدید استفاده کنیم .

شاید جالب باشد بدانید که رنگ ، میتواند باعث احساس بزرگ شدن فضای خانه های کوچک شود . برای اینکار باید رنگ دیوار های خانه کوچک خود را رنگ روشن انتخاب کنید .

20% باقی مانده از جزئیات دکوراسیون داخلی آپارتمان را میتوان به موضوعاتی مانند استفاده از پارتیشن بندی ، کف پوش های ساختمان ، استفاده از فضای سبز و گل و گیاه و … نسبت داد.

رنگ های مورد استفاده در طراحی داخلی
استفاده از ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی
گیاه و رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

چه سبکی برای دکوراسیون داخلی خانه خود انتخاب کنیم ؟

همانطور که در مقاله سبک های دکوراسیون داخلی درباره انواع سبک های صحبت کردیم ، باید بدانید در ابتدا ذهنیت شما به کدام فضا بیشتر علاقه دارد ؟ فضایی ساده و مدرن یا فضایی لوکس و منحصربفرد و کمی شلوغ !

در دکوراسیون داخلی مدرن ، استفاده از متریال هایی مانند سنگ و شیشه بیشتر به چشم میخورد . چیدمان داخلی این سبک ، ساده و ولی مدرن به دور از وسایل غیر ضروری میباشد . استفاده از رنگ های سرد در این سبک بیشتر به چشم میخورد .

طراحی داخلی مدرن در طراحی ویلا مدرن و خانه های کوچک بیشتر به چشم میخورد.

دکوراسیون داخلی مینیمال نیز تا حدودی به سبک مدرن نزدیک بوده ولی چیدمان آن خشک و بی روح است و به شدت فضای شما خلوت و بدور از وسایل اضافی است.

در سبک کلاسیک ، همانطور که میدانید دکوراسیون داخلی لوکس محسوب میشود و استفاده از متریال های مرغوب و مبلمان گران قیمت انتخاب اول این سبک است . دکوراسیون داخلی کلاسیک ، سبکی شلوغ محسوب میشود.

شرکت بازسازی و طراحی داخلی دژار با کادری مجرب و سابقه 10 ساله در زمینه دکوراسیون و طراحی داخلی ، در درجه اول با در نظر داشتن تمامی نظرات کارفرما محترم و بهره گیری از تیم متخصص در این زمینه ، میتواند صفر تا 100 بازسازی و طراحی داخلی خانه خود را بصورت حرفه ای انجام دهد . طراحان دژار در ابتدا با استفاده از نرم افزار های تخصصی تمامی تصاویر رندر شده و سه بعدی را بر طبق جلسات مشاوره ای تقدیم کارفرما میکنند تا تمامی رنگ ها و جزئیات را مشاهده کنند تا در صورت تائید و اعمال نقطه نظرات ، کار اجرا توسط تیم اجرایی دژار شروع شود.

طراحی دکوراسیون داخلی